Skip to Content
Healthcare Professionals

Archive

Dowling Club Archive of Presidents and Secretaries

Year President Secretary
1947 - 8 H. J. Wallace
London  
G. C. Wells
1948 - 9 G. C. Wells
London 
K.Crow
1949 - 50 G. B. Dowling
London
 
R.E. Bowers
1950 - 1 F. R. Bettley R.H.Meara
1951 - 2 W. G. Tillman ?
1952 - 3 ? ?
1953 - 4 D. I. Williams D. S. Sharvill
1954 - 5 ? ?
1955 - 6 H. T. H. Wilson R. G. Howell
1956 - 7 R. H. Meara R. G. Howell
1957 - 8 H. Haber R. H. Marten
1958 - 9 M. Feiwel W. Frain - Bell
1959 - 60 C. D. Calnan
London 
I. Sarkany
1960 - 1 R. J. Cairns R. R. M. Harman
1961 - 2 R. H. Marten M. A. Smith
1962 - 3 O. L. S. Scott D. D. Munro
1963 - 4 I. Sarkany
London 
R. Summerly
1964 - 5 K. V. Sanderson P. W. M. Copeman
1965 - 6 L. Forman
London 
R. B. Fountain
1966 - 7 A. Jarrett  M. L. Johnson
1967 - 8 H. T. Calvert J.E. White
1968 - 9 R. S. Wells
London 
J. Savin
1969 - 70 E. Wilson - Jones
London 
M.M. Black
1970 - 1 E. A. Cronin
London 
C. A. Ramsay
1971 - 2 H. Baker
London 
R. Dawber
1972 - 3 D.D. Munro
London 
J. J. H. Gilkes
1973 - 4 P.W.M. Copeman
London 
R. S. H. Tan
1974 - 5 T. W. E. Robinson D. France (nee Thompson)
1975 - 6 T.J. Ryan
Oxford 
R. A. Marsden
1976 - 7 M. Black
London 
P. Hudson
1977 - 8 R. Dawber
Oxford 
J.D. Wilkinson
1978 - 9 J. Ellis
Swindon 
M. James
1979 - 80 F. A. Ive
Durham 
P. Kersey
1980 - 1 R. R. M. Harman
Bristol 
C. Lovell
1981 - 2 J. E. White
Southampton 
R. Ashton
1982 - 3 W. A. Griffiths
London 
J. Miller
1983 - 4 R. C. D. Staughton
London 
C. Rowland-Payne
1984 - 5 M. Klaber
Chelmsford 
R. Meyrick -Thomas
1985 - 6 A. Du Vivier
London 
S. Neill
1986 - 7 J. A. A.Hunter
Edinburgh 
D. J. Gawkrodger
1987 - 8 F. Wojnarowska
Oxford 
S. Burge
1988 - 9 C. Lovell
Bath 
S. Jones
1989 - 90 T. Burns
Leicester 
J. Berth -Jones
1990 - 1 N. Smith
London 
S. Whittaker
1991 - 2 R. Russell Jones
Ealing and St. Johns 
N. Burrows
1992 - 3 J. Savin
Edinburgh 
N. Hepburn
1993 - 4 C. B. Archer
Bristol 
G. M. Kavanagh
Edinburgh 
1994 - 5 J. Cotterill
Leeds 
A. Layton
Harrogate 
1995 - 6 S. Burge
Amersham 
P. Marron
1996 - 7 S. Rogers
Dublin 
D. Buckley
UCH/Middlesex 
1997 - 8 R. Rycroft
London 
W. Robles
1998 - 9 R. Ashton
Gosport , Hants. 
H. Smith
London 
1999 - 2000 J. C. Sterling
Cambridge 
S. L. Woodrow
2000-2001 B Monk
Bedford 
F Antony
St. Helier/St. George's 
2001 - 2 Richard Logan
Bridgend 
Richard Goodwin
Cardiff
2002 - 3 V. Y. M. Yates
Bolton 
T. C. Ling
Manchester 
2003 - 4 J. Miller
Chertsey 
J. Bowling
London 
2004 - 5 D. Kemmett
Chertsey 
B. Shergill
London 
2005 - 6 A. C. Pembroke
Bromley 
J. M. L. White
London 
2006 - 7 L C Fuller
Canterbury
I Helbling
Leicester
2007 - 8 I H Coulson
Burnley
E C Benton
London
2008 - 9 W S Robles
Barnet
D Koch
Birmingham
2009-10 R Graham-Brown
Leicester 
R Davis
Derby
2010-2011 M Beck
Manchester
A Weidmann
Manchester 
2011-2012 S Lewis-Jones
Dundee
Andrew Sherley-Dale
West Midlands
2012-2013 S Munn
London
F Worsnop
London
2013-2014 R Chalmers
Manchester
R Ali
Manchester
2014-2015 D Paige
London
M Sommerlad
London
Back to top